Nová šichta - S nadací za prací
20.7.2015
Projekt Nová šichta má za cíl zmírnit problémy vyplývající ze ztráty zaměstnání u OKD.
V kanceláři projektu je rušno. Víc, než se čekalo. Profesní život mnozí z nich spojili se šachtou, ale nyní musí vyfárat a hledat jinou práci. Ekonomická situace v OKD k tomuto kroku donutila stovky lidí. Ti se od června mohou obrátit na novou kancelář v centru Karviné.
Odborníci z projektu „Nová šichta“ pomáhají bývalým horníkům, ale i dalším zaměstnancům těžebního gigantu, aby na povrchu našli novou cestu. „Za ruku však nikoho nevodíme,“ podotýká projektová manažerka Nové šichty Michaela Kühtreiberová.
* Kolik lidí vás už od červnového otevření kanceláře vyhledalo?
Jsou to zhruba tři desítky. Najdou se mezi nimi mladí lidé, ale nejvíce klientů je ve věku 45 plus, dominují lidé předdůchodového věku. Těch se propouštění dotklo nejvýrazněji.
* Jaké služby jim poskytujete?
Spolupráce se odvíjí v několika rovinách. Často pomáháme lidem se psaním životopisů. Naši klienti mají někdy tendenci tento dokument podceňovat, ale my jim vysvětlujeme, jak je pro zaměstnavatele zásadní. Pomáháme jim s vyhledáváním vhodných pracovních pozic, s rekvalifikacemi i s přípravou na samotný pracovní pohovor. Někdy je nutná i psychická podpora, protože ztráta zaměstnání s člověkem velmi zatřese.
* Je asi těžké najít všem bývalým horníkům novou práci. Mají třeba přehnané platové nároky?
Ohledně platů si myslím, že mají poměrně střízlivý pohled. Ale logicky je pro ně těžké přijmout práci za minimální mzdu, kdy se po odečtení všech nákladů na bydlení a další nezbytnosti dostanou na nulu. Co pak mají dělat? Často to jsou chlapi, kteří finančně zajišťují domácnost. Problém je i s prací ve fabrice. Zejména bývalé dělnické profese z OKD jsou totiž zvyklé řešit pod zemí rozmanité problémy. Obvykle jsou tedy zruční, šikovní, poradí si v různých situacích. Je pro ně ale těžké nastavit se na to, že budou stát u pásu a vykonávat neustále jednu a tu samou činnost dokola.
* Kde tedy klienti vašeho projektu nejčastěji končí?
To je různé. Mladí lidé třeba nemají problém opět tvrdě pracovat v těžkém průmyslu. U starších už to je horší, protože si často z dolu odnesou nějaké zdravotní omezení. Často tak končí jako hlídači, skladníci nebo řidiči.
* Jak je to s jejich morálkou při hledání práce? Chodí k vám pravidelně?
Nikoho nenutíme k nám chodit. Kdo to udělá, činní tak z vlastní iniciativy. Pomáháme, ale nevodíme lidi za ručičku. V první řadě musí chtít sami. S mnohými máme blízký vztah a je pro nás velké zadostiučinění, když si práci pak najdou třeba i díky našemu přičinění, ale i bez něj. Často se například stává, že si dotyčný najde práci sám, ale i díky dobrému životopisu, který mu tady pomůžeme napsat. Teď před pár dny jsem připravovala jednoho zájemce na pracovní pohovor a v pátek mi volal, že už má místo v bohumínské firmě Bonatrans. To člověka potěší.
* Kromě pomoci v hledání zaměstnání bývalým zaměstnancům nabízíte i pomoc v rozjetí podnikání. Jaký je zájem o tuto možnost?
Jen v malé míře. Bývalí zaměstnanci OKD spíše inklinují k zaměstnaneckému poměru. Byť třeba s myšlenkou podnikání často koketují, ale poté, co zjistí, jaké jsou s tím spojeny náklady, byrokracie a že je s tím spojena nejistota, tak couvnou. Ale výjimky se našly a už se stalo, že jsme pomohli klientovi rozjet podnikání.
Příběh z projektu Čtvrtstoletí pracoval jako havíř, letos našel Roman Večerek z Orlové nové uplatnění. Je jedním z těch, kteří se vydali hledat štěstí jinde. V nové firmě – bohumínském Bonatransu – kompletuje z několika dílů kola pro tramvaje nebo vlaky metra. V novém oboru si pomalu zvyká. Jednou z největších změn proti havířině je prostředí. „Hlavně čistota a světlo. To je po tolika letech v dole s osobní svítilnou nezvyk,“ poznamenal s tím, že čtyřsměnný nonstop provoz vyměnil za střídání ranních a odpoledních šichet.
Autor: Petr Wojnar, 5plus2, Rubrika: Karvinsko, str. 2