Nadační podpora? Posun kupředu! Kaštanový krámek rozjel díky grantu z programu „Pro zdraví“ proměnu látek, kartonů či dřeva v ekoprodukty
29.3.2013
OSTRAVA – Tak trochu naopak vznikalo partnerství Kaštanového krámku s Nadací OKD. Neziskovka zaměstnávající především lidi s duševním onemocněním se s těžařskou nadací seznámila poté, co už spolupracovala s mateřskou těžařskou společností. Ta ji oslovila jako první - kvůli zajímavým a originálním věcičkám, které vznikají v chráněné dílně v Přívoze.
„Nejprve jsme jednali o zhotovení dárkových krabiček a výrobků s dekorovaným sklem. Až posléze jsem zjistila, že OKD má i firemní Nadaci OKD, když jsme pak získali její podporu, znamenalo to obrovský posun v činnosti Kaštanového krámku,“ popisovala Petra Hudečková, která před více než sedmi lety tuto neziskovou organizaci – tehdy ještě v Porubě – zakládala.
Chráněná dílna, kterou během té doby prošly desítky lidí nejen z Ostravy, ale také Bohumína, Karviné, Havířova a Jistebníku, se z původního působiště stěhovala do Svinova a nakonec do Přívozu. „Skleněné koule, které jsme dělali pro OKD, patří do sortimentu ručně malovaného skla, což je spolu se šperky z chirurgické oceli náš stálý výrobní program,“ líčila Hudečková.
Dotace ve výši 222 tisíc korun znamenala pro Kaštanový krámek rozvoj výrobního procesu – přidali zpracovávání textilu, kartonu či dřeva, z čehož vznikají „recyklované ekoprodukty“. K aktuálním – a rovněž vyhledáváným - novinkám v nabídce podle Hudečkové patří šablony k domácimu tvoření. „Ty s motivy zvířátek se docela hodí k velikonočnímu období,“ podotkla.
Malé a velké pěknosti, jak svým produktům v Kaštanovém krámku říkají, se rodí pod rukama třinácti lidí ve věku od osmnácti do šedesáti let. „Jsou moc rádi, že mohou tvořit. Baví je to a našli v tom vlastně náplň svého života,“ zakončila Hudečková s tím, že letos zopakují účast na programu Nadace OKD, který spojuje zdravé a hendikepované – v seriálu Zážitků bez bariér.
Bližší informace o chráněné dílně jsou na webu www.kastanovykramek.com.