Nadace OKD již popáté ocenila nejlepší neziskové projekty
22.11.2013
OSTRAVA (22. listopadu 2013) – Hornická nadace již popáté předala ceny nejlepším neziskovým organizacím, jejichž projekty svým grantem podpořila. Cenu získala například organizace provozující chráněnou dílnu, farnost, jež se zasloužila o návrat zvonů do kostela sv. Petra z Alkantary, nebo netradiční kreativní workshop, který proměnil elektroodpad v umělecká díla. O udělení jednotlivých cen rozhodla odborná komise na základě nominačního výběru provedeného zaměstnanci nadace, kteří s podpořenými projekty přicházejí do kontaktu nejvíce a mohou odpovědně posoudit jejich přínos a kvalitu.
Nadace OKD udělila pět cen v kategoriích, které odpovídají jednotlivým grantovým programům. Další cenou ohodnotila činnost jednotlivce, a to v kategorii Osobnost neziskové sféry. Tu si letos odnesl Pavel Sporysch, ředitel Domu na půli cesty Heřmánek v Karviné, který pomáhá více než 13 let mladým lidem na jejich životní cestě po opuštění ústavní výchovy.
Cena za Projekt roku v kategorii Pro zdraví připadla organizaci CHRPA sociální firma Slezské diakonie, která zaměstnává osoby se zdravotním postižením. Tato chráněná dílna z Krnova ručně vyrábí bytové doplňky, spravuje veřejné toalety, vede malé zahradnictví, a provozuje dokonce dva obchody, kde si můžete její zboží zakoupit. Jeden z nich je od září otevřen i v Ostravě.
V kategorii Pro radost zvítězil projekt s názvem Ostravské křemíkové nebe, který formou kreativních workshopů propojil umění a ekologii, když elektroodpad přetavil v netradiční umělecké objekty. Ty pak byly pro veřejnost vystaveny v nezávislém kulturním centru Cooltour, návštěvníci výstavy se mohli seznámit s nekonvečním uměleckým stylem zvaným junk art a zároveň získat informace o třídění nejen elektrického odpadu.
Římskokatolická farnost Karviná-Doly si odnesla cenu v kategorii Pro budoucnost za obnovu věžních hodin a návrat Zvonů naděje do kostela sv. Petra z Alkantary u Karviné, tzv. šikmého kostela, který je vyhledávaným návštěvním místem pro své vychýlení v důsledku těžby.
Kategorie Pro Evropu je určena pro pomoc organizacím, které chtějí žádat o grant u Evropské unie. Pokusila se o to i Základní škola Ukrajinská v Ostravě-Porubě, která se dlouhodobě věnuje integraci hendikepovaných žáků. Na svůj projekt My to společně zvládneme získala od nadace na zpracování žádosti 30 000 Kč a dokázala je proměnit ve finanční podporu z Evropské unie přesahující tři miliony korun. A to je rozhodně úspěch.
Druhým rokem byla udělena také cena pro Srdcaře roku, tedy pro zaměstnance OKD a dalších spřízněných firem, kteří ve volném čase pomáhají v neziskových organizacích. Letos si cenu odnesl Milan Žabčík z Hlavní báňské záchranné stanice, který za minigrant od Nadace OKD pořídil mužstvu dobrovolných hasičů ve Frýdku nové dresy. Ty pak byly se slávou předvedeny na Mezinárodní hasičské olympiádě ve Francii, odkud si frýdečtí hasiči přivezli zlaté medaile.
„Peníze od našich dárců se mění v dobré skutky díky neziskovým organizacím, které v našem regionu působí. Považuji za důležité je alespoň takto symbolicky ocenit, protože v nich pracují lidé, kteří často za minimální odměnu nebo zdarma dělají radost svému okolí, a především pomáhají těm, kteří tolik štěstí nemají a musejí se spolehnout na pomoc ostatních,“ vysvětlil Petr Jonák, předseda správní rady Nadace OKD. Vyhlášení Cen Nadace OKD proběhlo ve čtvrtek 21. listopadu.
Veronika Kusá
produkční a mluvčí Nadace OKD
email: kusa@nadaceokd.cz
mobil: +420 725 133 515